Subaru Forester vyrábí japonská automobilka Subaru. Subaru Forester je crossover kombi s pohonem všech kol AWD, který od roku 1977 vyrábí společnost Fuji Heavy Industries a prodává pod světoznámou značkou Subaru. V Japonsku je Subaru Forester dostupný od roku 1997 a sdílí platformu se Subaru Impreza.

První generace Subaru Forester

Forester byl představený na události Tokyo motor show v listopadu 1995 jako koncept Streega. V Japonsku byl uveden do prodeje od února roku 1997 a v USA až v roce 1998 s větším 2,5litrovým motorem DOHC čtyřválcovým boxerem ze Subaru Outbacku. V roce 2000 byl proveden facelift úpravou světlometů, masky chladiče, zadních světel a také zavazadlového prostoru. K prodeji byl rovněž model turbo s výkonem 130kW/177 koní. Export těchto modelů činí 83 %. 17. února roku 2006, tedy devět let a tři měsíce od zahájení výroby, sjel z výrobního pasu Forester s pořadovým číslem jeden milion.

Subaru se modelem Forester trefilo do mezery, kterou ostatní automobilky začala vyplňovat až s postupem času.  Forerester byl vyvinut jako „Crossover SUV“. Na jedné straně umí být pohodlný jako limuzína, na straně druhé jej lze využívat jako terénní vozidlo a v neposlední řadě slouží také jako mnohostranně použitelné kombi. Prostě tři v jednom.